SVAZ KVĚTINÁŘŮ A FLORISTŮ ČESKÉ REPUBLIKY

DĚČÍNSKÁ KOTVA 2011
40. ročník Mistrovství floristů ČR

Aktuálně:
Výsledkové listiny a tisková zpráva v příloze.
Fotografie budou přidány v následujících dnech - omlouváme se

Vítěz juniorské kategorie a MISTR ČR ve floristice pro rok 2011
Ondřej Čerňák - student SŠZaZe A.E.Komerse Děčín-Libverda
- osobní vizitku naleznete v příloze 

Vítěz v kategorii senior a MISTR ČR ve floristice pro rok 2011
Jaromír Kokeš - AMMI Brno
- osobní vizitku naleznete v příloze 

 

Záštitu nad DK 2011 převzali:
ministr zemědělství ČR: pan Ivan Fuksa
předseda Asociace krajů České republiky: pan Michal Hašek
prezident Agrární komory České republiky: pan Jan Veleba

Děčínská kotva 2011 byla realizována s finanční podporou Ústeckého kraje.

Mistrovství floristů České republiky – Děčínská kotva je soutěž s dlouhou tradicí, považovaná za nejvýznamnější a největší floristickou soutěž u nás. První ročník soutěže proběhl v květnu 1971 ve Společenském domě Střelnice v Děčíně a s drobnými výjimkami se zde konal dalších 35 let. Prvního ročníku se zúčastnilo 105 soutěžících.
Mistrovství profesionálních floristů (aranžérů) a studentů zahradnických škol z České republiky se koná tradičně třetí týden v květnu. Od roku 2008 probíhá soutěž s výstavou soutěžních prací v rámci Děčínských slavností na děčínském zámku. Výstavu soutěžních prací zhlédne každoročně na 10 000 návštěvníků. Vyhlašovatelem je Svaz květinářů a floristů ČR, díky kterému má mistr ČR (stálý člen SKF s nejvyšším bodovým ohodnocením) možnost reprezentovat ČR na mezinárodní floristické soutěži Europa Cup.
Organizátorem celé akce je Střední zahradnická a zemědělská škola Antonína Emanuela Komerse Děčín – Libverda.

 

Pozdrav ministra zemědělství 

Vážení přátelé, příznivci a obdivovatelé květin,

jako ekonom a vzděláním dopravák jsem měl jen velmi mlhavou představu o tom, co všechno patří do působnosti ministra zemědělství, když jsem loni v létě na tento post nastupoval. Ještě pořád mě tu a tam překvapí šíře záběru resortu, kam patří také velmi zajímavé odvětví okrasných rostlin. Je sice menším, ale rozhodně důležitým a každopádně nejhezčím oborem zemědělství. Produkty zahradnické činnosti se staly doslova každodenní součástí našich životů, mají velký význam například v kultuře bydlení. Nikdo z nás si jistě nedokáže představit život bez květin, bez nich bychom byli v mnohém ochuzeni. Květiny nás provázejí od narození až do konce života, jejich estetická hodnota je nenahraditelná.
Určitě se shodneme, že květiny mají téměř zázračnou moc, vždyť pomocí nich můžeme udělat radost, zlepšit náladu a napravit mnohá nedorozumění. Já osobně rád kupuji květiny jako dárek, protože s nimi existuje vysoká pravděpodobnost, že se tak zvaně trefím, a zaručeně vždy udělají radost. S květinami se však nesetkávám jenom jako zákazník. Květinové výzdoby bývají často důležitým  prvkem jednacích místností, kterým propůjčují příjemnou atmosféru a troufám si tvrdit, že i podvědomě působí na přítomné, a tím pomáhají hladšímu chodu samotných jednání. Vědecky je přece dokázáno, že vnější prostředí ovlivňuje lidskou psychiku. Tento vliv mají jistě i květiny, protože barvami a vůněmi ovlivňují naše smysly. Nepovažuji se za floristického odborníka, ale jako zákazník velmi pozitivně vnímám, jak se u nás zvyšuje profesionalita prodeje a aranžování květin, a to nejen ve velkých květinových studiích, ale i v květinářstvích v menších městech. Také sortiment je v posledních letech mimořádně bohatý, na trh přicházejí neustále nové odrůdy a květiny jsou dostupné po celý rok. Na vysoké úrovni a dobré informovanosti našich floristů má jistě zásluhu i profesní svaz – Svaz květinářů a floristů ČR, který se stará mimo jiné o pořádání vzdělávacích kurzů, výstav a různých soutěžních klání. Výstavy a soutěže jsou důležitou příležitostí k setkávání, při nichž jednotliví účastníci mohou prezentovat své nápady, kreativitu a dovednosti.
Rád jsem proto přijal záštitu nad 17. ročníkem mistrovství Evropy profesionálů ve floristice Europa Cup 2011 a 40. ročníkem mistrovství floristů ČR Děčínská kotva. Europa Cup lze považovat za květinářskou olympiádu, v posledních letech se koná jednou za 4 roky a patří k nejprestižnějším evropským soutěžím v oboru aranžování květin.

Chci všem na závěr poděkovat za tuto soutěž, která je velkou příležitostí pro propagaci celého našeho zahradnického oboru, pro výměnu zkušeností, navazování kontaktů a sledování trendů. Jsem přesvědčen, že také letos soutěžící předvedou originální a zajímavá květinová aranžmá. Těm, kteří získají některou z cen, gratuluji a všem zúčastněným přeji, aby si užívali krásné práce při tomto i příštích ročnících mistrovství.

Ivan Fuksa
ministr zemědělství ČR PARTNEŘI:
Designed & coded by GOLEM GROUP. Powered by Infotip.cz. Copyright © 2008 - 2018 SVAZ KVĚTINÁŘŮ A FLORISTŮ ČESKÉ REPUBLIKY